niedziela, 8 czerwca 2014

Veni Creator Spiritus!

Wigilia Zesłania Ducha Świętego przypada w tym roku w pierwszą sobotę czerwca, przez co terminowo łączy się z imprezą religijną rokrocznie organizowaną na lednickich polach przez ojca Jana Górę OP. Nigdy tam nie gościłem, bowiem już w późnym dzieciństwie zaczęły rozmijać się z posoborowiem moje gusty estetyczne. Kiczowate scholki, sacro polo, wszyscy inni oprawcy liturgiczni, tudzież podstarzałe siostry zakonne wyposażone w gitary zupełnie do mnie nie trafiały. Nie będąc nigdy częścią posoborowia nie mogłem z niego wyrosnąć, tak jak się wyrasta z fascynacji Ciotką Klotką czy Panem Tik Takiem.

Właśnie oglądam relację online z Lednicy i powróciło pytanie: A może i ja byłbym z nimi, gdyby to, co oferują, nie było takie tandetne ? Posoborowie poważne, godnie odziane, śpiewające chorał gregoriański nie byłoby sobą. Ale gdyby mieli w swojej ofercie coś takiego ....Moje szczęście, że nie mieli.

p.s. dla zainteresowanych: niestety zaprezentowany powyżej zespół Theandric nie ma zbyt wielu utworów na takim poziomie jak zalinkowany. Niedawno wydana płyta długogrająca jest bardzo popowo-oazowa. Ale w dawnych dobrych czasach nagrali dwa dobre kawałki: kompozycję "Adoro Te Devote" oraz hołd Iron Maiden pt. "Up the Irons". Polecam!

8 komentarzy:

 1. Chyba sobie Pan żartuje?
  To darcie gębe i giatry miałoby wielbić Pan Boga i sprzyjać tym u innych?
  Przyganiał kocioł garnkowi. Posoborowie mnie wkurza niemiłosiernie, ale z dwojga złego wole pseudogragoriańską scholke od tych... nawet nie wiem jak ich nazwać... .
  Hołd Iron Maiden? Słuszyć Bogu i mamonie? (tak wiem wiem, taka muzyka nie jest złą sama w sobie i liczą sie intencje).

  Łukasz

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyłączyłem po 1 sekundzie, gdy tylko zorientowałem się, na co się zanosi -- w obawie, że zgrzeszę słuchając dalej.

  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję pozbyć się komputera w ciągu najbliższych 10 sekund!!

   Usuń
 3. M. Salwowski miał racje mowiąc, że elita polskiego tradycjonalizmu nie ma monopolu na prawde. :)

  Strzał w kolano autorze

  OdpowiedzUsuń
 4. a to niby nie jest tandeta? bo Panu się to podoba? chyba zbyt wiele Pan sobie przypisuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na demówkę, jest całkiem niezła. Nie musi się każdemu podobać, ale heavy metalowcy odbierają pozytywnie tę próbę

   Usuń
 5. Jeszcze jedna refleksja: mam wrażenie (być może mylne), że to pisanie o Lednicy i posoborowiu to tylko pretekst do tego, aby zamieścić nagranie Theandric...

  Michał

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem całkiem niezłe. Choć wokal brzmi jakoś tak fałszywie, mimo że niby z pozoru jest czysto. Nie znam się na tym na tyle dobrze, by móc sprecyzować, co jest nie tak.
  A co do posoborowia, to niestety, ale w większości parafii, do których uczęszczałem, liturgii towarzyszył piękny śpiew i raczej dostojny ton na NOM. Dlatego z przykrością muszę napisać, że rzadko bywam na Mszy przedsoborowej, bo nie gwałcą mnie żadne gitarki(do rodzimej parafii z "lektorkami" i gitarkami z zasady nie chodzę).

  OdpowiedzUsuń