czwartek, 7 kwietnia 2011

Msza trydencko - luterańska w Legnicy

Już pojutrze, 9 kwietnia odbędzie się pierwsza od wielu lat oficjalna Msza trydencka w Legnicy. I to jest koniec dobrych informacyj w tej wiadomości. Bowiem teraz nastąpi prezentacja okoliczności, w jakich zostanie odprawiona ta Msza:W ramach obchodów 770 rocznicy bitwy pod Legnicą będzie zorganizowany HAPPENING
„Wymarsz wojsk Henryka Pobożnego”
, którego części składowe to:

godz. 11.00 - wyprowadzenie wojsk z Zamku Piastowskiego, korowód historyczny
godz. 12.00 - liturgia mszy św. w obrządku trydenckim w Kościele Mariackim
godz. 13.00 - koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Rocal fuza” ze Świeradowa Zdroju;
- wystawa chorągwi miejskich na ul. NMP;
- przemarsz na skwer Orląt Lwowskich, hołd poległym pod pomnikiem 2000 Lat Chrześcijaństwa i 760 rocznicy bitwy pod Legnicą. Wstęp wolny

Pół biedy, że Msza jest oficjalnie uznawana za część HAPPENINGu. Bardziej bolesna strona metalu, to fakt, że kościół Mariacki w Legnicy jest świątynią luterańską.

Zatem Msza trydencka (być może uroczysta, z diakonem i subdiakonem) będzie celebrowana w kościele heretyckim !! Nie wiem, czy ktoś rozważał choćby inne lokalizacje dla tej Mszy. Jak wiemy, ordynarjusz Legnicy, JE bp Stefan Cichy dawno, dawno temu był opiekunem grupy indultowej w Katowicach. Obie strony wspominają tę współpracę umiarkowanie dobrze. To może być wyjaśnienie, ale nie usprawiedliwienie dla skierowania Mszy trydenckiej, jako części happeningu, do kościoła kacerzy.

O ile analogiczne pomysły włączania Mszy do rekonstrukcyj historycznych są od lat kultywowane na polach grunwaldzkich i można tolerować je jako pozytywne dziwactwo x. Wojciecha Grygiela FSSP i jego przyjaciół, które nawiązuje do powszechnie znanego faktu, że Król Jagiełło wysłuchał przed bitwą pod Grunwaldem kilku Mszy Świętych (a w tym czasie Krzyżacy i ich przyjaciele stali w pełnym rynsztunku bojowym w słońcu na polu bitwy), to trudno mi znaleźć uzasadnienie dla włączenia Mszy do obchodów legnickich.

Czy nasi niektórzy tradycjonaliści, w tem kapłani, nie upodobniają się za bardzo do cudaków znanych nam ze stron Kroniki Novus Ordo ?

###

Dopisek z dnia 10 kwietnia.

Z informacyj uzyskanych od uczestników Mszy oraz zamieszczonych w internecie wynika, że jaknajlepsze intencje co do samej Mszy mieli zarówno celebrans jak i pastor, który udostępnił świątynię i wysłuchał nabożeństwa. Ufam, że pierwszy z wymienionych będzie regularnie celebrował Mszę w NFRR, a z Bożą pomocą i drugi z wymienionych kiedyś będzie miał taką prymicję ;)

W kilka lat po wejściu w życie Summorum Pontificum powstają coraz częściej inicjatywy korzystania z Mszału Jana XXIII przez osoby, które dotąd nie były tradycjonalistami. To jest oczywiście wspaniałe, ale niesie zagrożenie, że kapłani, ministranci i wierni podejdą do Mszy trydenckiej stosując metodologję, jaką znamy z NOMu. Znamy już kilka takich przypadków w Polsce, w których doprowadzenie do celebracyj zgodnych z przepisami liturgicznemi trwa miesiące i lata.

Link do relacji z Mszy w Legnicy: Henryk II Pobożny modlił się w Kościele Mariackim w Legnicy

24 komentarze:

 1. Zadziwia mnie (najbardziej) : brak nazwiska celebransa i fakt, że zespół muzyki dawnej śpiewać będzie po Mszy, a nie w jej trakcie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapewne czas wyjaśni nasze wszystkie wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 3. A na jednym z witrazy w tym kosciele Marcin Luter palacy kodeks prawa kanonicznego...

  http://www.legnica.luteranie.pl/historia/witraze.htm

  OdpowiedzUsuń
 4. Trudno sią dziwić że Nasz Święty i Ąpostolski Kościół Katolicki jest w stadium stałego rozkładu !!!Móllmy się i bojkotujmy te herezje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Stary Niedźwiedź7 kwietnia 2011 21:21

  Czcigodny Krusejderze
  Nie znam liturgii katolickiej więc zechciej zaspokoić moją ciekawość i poinformuj mnie czy owej mszy św. w obrządku trydenckim towarzyszy przyjmowanie przez wiernych komunii w tej waszej "uproszczonej" wersji jednopostaciowej? Bo jeśli tak, to owa lokalizacja mszy katolickiej też budzi mój niesmak i to wyobraź sobie, również z powodu herezji.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może jest możliwa również katolicka interpretacja zapowiadanego faktu.

  Proponuję rozważyć następującą interpretację:
  Uznano (może nawet na szczycie hierarchii diecezjalnej), że kościół, zajmowany przez schizmatyków, jest bardziej godny miejscem sprawowania Mszy Świętych w rycie katolickim od miejce celebrowania NOM.

  W "tym szaleństwie" może być metoda, i to katolicka - próba pokazania, jaką naprawdę wartość ma NOM.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szanowny Stary Niedźwiedziu,
  oczywiście, że podczas Mszy trydenckiej Komunja św. jest wyłącznie pod 1 postacią.
  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Można jeszcze dodać, że mężczyzna katolicki, jeśli pragnie mieć możliwość (w miarę) stałego przyjmowania Komunii Świętej pod dwiema Postaciami, zostaje księdzem.
  Bardziej nerwowi i zarazem słabszej wiary odchodzą do różnych schizmatyków.

  OdpowiedzUsuń
 9. Stary Niedźwiedź8 kwietnia 2011 00:31

  Szanowny Japolanie
  Św. Mateusz opisał dosyć jasno co Zbawiciel nakazał podczas ostatniej wieczerzy. Ci którzy są w stanie to ogarnąć rozumem, czynią tak do dzisiaj. A ci dla których jest to zbyt trudne, zadowalają się jakimiś soborowymi wynalazkami.
  Kłaniam się.

  OdpowiedzUsuń
 10. a to bedzie msza, czy pastor zabawi sie w grupe reknstrukcji liturgicznej katolickiej mszy z czasow?

  OdpowiedzUsuń
 11. Pastor jest zacnym człowiekiem, nie godzi się zeń w tak prymitywny sposób żartować. Zwłaszcza anonimom.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ad 1.

  Kościół Mariacki w Legniccy jest zabytkiem, stąd jego wnętrze jest bardziej katolickie niż luterańskie. Pomijając witraże, jest tam ołtarz jeden, stały, przy ścianie i całkowity wystrój ołtarza rodem z czasów przed Soborem
  Celebransem jest ks. prał. Robert Kristman. Żaden z niego tradycjonalista. Raczej kolejna "inicjatywa" z serii "mam 100 pomysłów na sekundę".

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawe, że wszystkie wpisy, z wyjątkiem ostatniego, mają datę sprzed 9 kwietnia. A zatem wydano sąd zanim jeszcze wszystko się wydarzyło. Z treści wpisów wynika, że dokonali ich sami prawi, prawowierni, tradycyjni, wierni Chrystusowi Chrześcijanie. Tylko jak to się ma do słów Pana: "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni"? No i co zrobić z tym trudnym przykazaniem miłości nieprzyjaciół, skoro jad sam sączy się z ust...

  OdpowiedzUsuń
 14. czyzby znowu kaplan slowiansko-katolicki nawiedzil tego bloga ? az sie boję zajrzeć do lodówki

  OdpowiedzUsuń
 15. pudło! Niemiecko-luterański! Śmiało do lodówy!

  OdpowiedzUsuń
 16. Parę słów wyjaśnienia .
  Pomysłodawcą i realizatorem całego "Wymarszu wojsk Henryka Pobożnego" w 770 rocznicę bitwy pod Legnicą, w tym odprawienie Mszy trydenckiej jest Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej.
  Ponieważ materiały źródłowe dotyczące bitwy pod Legnicą z 1241 roku są dość skromne i niejednoznaczne za punkt wyjścia przyjęliśmy Kroniki Długosza , gdzie właśnie ta świątynia wskazywana jest jako miejsce gdzie Księże Henryk II modlił się przed bitwą.
  Jednocześnie chciałbym podziękować Diecezji Legnickiej i Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego za wszelką pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia.

  z poważaniem
  Arkadiusz Bryniarski
  Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej

  OdpowiedzUsuń
 17. dziękuję Panu bardzo za to wyjaśnienie i życzę doprowadzenia do regularnych tradycyjnych celebracyj w Legnicy, w pełni zgodnych z wymogami określonemi przez bł. Jana XXIII AD 1962.

  OdpowiedzUsuń
 18. Co do witraży, to Luter właśnie pali bullę papieską, a nie kodeks. Wystrój Kościoła Mariackiego w Legnicy wcale nie jest katolicki, to pisał ktoś, kto całkowicie nie ma o sprawie pojęcia

  OdpowiedzUsuń
 19. Kościół mariacki jest świątynią używaną przez luteran, ale pierwotnie katolicką. odprawianie tam Mszy świętej nie jest żadną herezją, piszecie bzdury.

  OdpowiedzUsuń
 20. po pierwsze kosciol byl konsekrowany, choc uzywany obecnie przez luteran
  po drugie byla zgoda j.e. bpa Stefana Cichego - ks. Kristman, ktory odprawial Msze, czynil to na polecenie Biskupa, co czyni te celebracje calkowicie legalna. wiec nie piszcie bzdur

  OdpowiedzUsuń
 21. Czy ostatni anonimowi rozumieją pojęcia, których używają ?

  OdpowiedzUsuń
 22. Byłem na tej Mszy i Wszyscy , którzy źle się na jej temat wypowiadają, powinni uderzyć się w pierś ponieważ Była to jedna z najpiękniejszych liturgii w której uczestniczyłem
  a mam już 52 lata i chodzę dość regularnie na Msze.
  Jestem katolikiem i wstyd mi za wypowiedzi tz. gorliwych katolików.
  Co do miejsca , to jest to najstarsza była chrześcijańska Świątynia w Legnicy z początku XIII w , więc gdzie w tym czasie Ewangelicy = Luteranie.
  Proszę dokładnie zapoznać się z historią tego miejsca a następnie cokolwiek pisać na jego temat.

  OdpowiedzUsuń
 23. Msza trydencko - luterańska? Nie rozumiem! Trydencka, czy luterańska? Wg mnie msza nie może być jednocześnie katolicka i protestancka! Chyba,że tak nazywana jest Msza, którą odprawiali protestanci po rozłamie Kościoła przez Lutra. Tylko, co wtedy ma Ona wspólnego z Mszą trydencką, czyli tą odprawianą przez minione stulecia?!

  OdpowiedzUsuń