sobota, 25 stycznia 2014

Dzień Judaizmu w Sandomierzu OK!

W poprzednim wpisie pochwaliliśmy Franciszka, wskutek czego pochwaliła nas Fronda. W tym wpisie pochwalimy zatem tegoroczne obchody Dnia Judaizmu, licząc, że znów zasłużymy na pochwały. Próżność to nasze drugie, a często nawet pierwsze imię.

Ale czy można nie pochwalić takich zdarzeń ...

Przed Dniem Judaizmu w katedrze sandomierskiej ponownie odsłonięto XVIII-wieczny obraz Carla de Prevo, przedstawiający rzekomy mord rytualny chrześcijańskiego dziecka, którego mieli dokonać Żydzi. Od kilku lat obraz ten był zakryty, gdyż jego obecność – bez należytego komentarza – umożliwiała różne interpretacje historii, co spotykało się z wieloma protestami. Teraz towarzyszy mu tablica z objaśnieniem, że Żydzi nigdy nie mogli popełnić mordu rytualnego, gdyż zabrania im tego własna religia.

Treść tabliczki jest następująca:

"Karol de Prevot (obrazy powstały w latach 1708 – 1737). Posądzenie Żydów sandomierskich o mord rytualny w roku 1698 i 1710. Obraz ten przedstawia rzekomy mord rytualny, który miałby być dokonany przez sandomierskich Żydów w celu dodania krwi dziecka chrześcijańskiego do macy używanej w czasie Paschy. Wydarzenie to nie jest zgodne z prawdą historyczną, a co więcej nigdy nie mogło mieć miejsca, gdyż prawa judaizmu zabraniają spożywania krwi. Żydzi nie mogli dokonywać i nie dokonali mordów rytualnych. Z powodu podobnych oskarżeń byli często prześladowani i mordowani, jak to wydarzyło się również w Sandomierzu. Począwszy od XIII wieku papieże zabraniali rozpowszechniania tego rodzaju fałszywych zarzutów i bronili Żydów przed nimi".

Kwestia obrazu w katedrze w Sandomierzu była jednym z głównych wątków panelu dyskusyjnego, jaki odbył się w Domu Długosza. Uczestnicy debaty podkreślali, że to m.in. dzięki biskupowi sandomierskiemu Krzysztofowi Nitkiewicza udało się rozwiązać problem dotyczący obrazu. – Jego ponowne odsłonięcie z tabliczką informacyjną, to akt wielkiej odwagi ze strony bp. Nitkiewicza. Ufamy, że będzie to pozytywne zakończenie tego sporu – podkreślił prowadzący debatę redaktor naczelny KAI, Marcin Przeciszewski.Godzi się chyba nazwać konstrukcję logiczną tu opisaną: Wydarzenie X nie jest zgodne z prawdą historyczną, a co więcej nigdy nie mogło mieć miejsca, gdyż prawo religii Y zabrania czynu Z. mianem "zasady sandomierskiej". Zastanówmy się, czy przypadkiem skądś jej nie znamy ...

Sąd Apelacyjny prawomocnie uniewinnił Beatę Sawicką od zarzutów korupcyjnych, bo polskie prawo zabrania korupcji. Była posłanka jako współtwórczyni prawa odznacza się wysoką świadomością tegoż i nie mogła go łamać.

Umorzono śledztwo przeciwko Antoniemu Macierewiczowi w związku z tworzeniem i publikacją raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych z 2007 r. Bo raport nie był dokumentem a przewodniczący komisji weryfikacyjnej nie był funkcjonariuszem publicznym.


Dwa takie przykłady niech nam wystarczą, choć podać by ich można setki z otaczającej nas rzeczywistości. Dziwimy się, że jest tak niewielu duchownych skazanych w Polsce za czyny pedofilskie? Niesłusznie! Oburzajmy się, że ktokolwiek został skazany. Bowiem wedle "zasady sandomierskiej", skoro dekalog oraz kodeks prawa kanonicznego zakazują księżom wszelkich aktów seksualnych, to czy oni mogliby te przepisy złamać?!

Jestem przekonany, iż "zasada sandomierska" ma przed sobą jeszcze większą przyszłość. Warto jedynie dostosować do niej podręczniki do logiki i wpisać ją w miejsce starodawnej hipotezy błędu formalnego, czyli " non sequitur". No bo po co w podręcznikach mają być błędy, w dodatku w pelagiańskim języku ?!

8 komentarzy:

 1. Nic z tego nie rozumiem. Fakt, że prawa judaizmu zabraniają spożywania krwi jest bezsporny. Plotka, że mieliby dodawać krwi dziecka do macy jest absurdalna. Jest rzeczą oczywistą że prawa religii i moralności są notorycznie przez ludzi łamane, ale ma to miejsce tylko wtedy, gdy ulegamy jakiejś żądzy. Gdy ogarnia nas nienawiść - zabijamy, chciwość - kradniemy, pożądanie seksualne - cudzołożymy itd. Trudno jednakże pojąć jaka żądza mogłaby stać się motywem czegoś tak niedorzecznego jak dodawanie krwi do macy. Absurd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wyklucza to, iż żydzi sandomierscy dokonali tej zbrodni, ale najwyraźniej nie pojął Pan żartu.

   Usuń
 2. O ile mi wiadomo czyny pedofilskie nie były popełniane w ramach katolickich rytuałów, a tego (i odpowiedzialnosci zbiorowej) tyczy się problem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry wieczór!

  Wedle odnośnej "reguły sandomierskiej":
  1. Mszy Świętej w rycie trydenckim nigdy nie zakazywano, ponieważ zawsze była dozwolona - do wyraźnie stwierdzono w "Summorum Pontificum".
  2. Serial "Ojciec Mateusz" jest skrajnym przejawem kinematografii opartej na fikcji, ponieważ w Polsce przestępstwa są zakazane, a więc nie może dochodzić do ich popełniania - zwłaszcza zaś w Sandomierzu.

  Z poważaniem,

  OdpowiedzUsuń
 4. Czcigodny Krusejderze
  Tą macą przypomniałeś mi uroczą historyjkę.

  W roku 1981 w naszym wydziałowym bufecie cudowny wykładowca, ś. p. docent Andrzej hrabia Houwalt pił kawę. A z braku jakichkolwiek herbatników czy ciasteczek przegryzał ją listkiem kupionych w tymże bufecie "płatków dietetycznych" (taka oficjalną nazwę w PRL nosiła maca). Nadszedł pewien bardzo partyjny profesor i z jadowitym uśmieszkiem spytał:
  - Jakże to panie docencie, pan Polak i katolik je macę zrobioną z krwi chrześcijańskich dzieci?
  I się buc doigrał. Pan hrabia miał język ostrzejszy od samurajskiego miecza więc padła odpowiedź:
  - Zapewniam pana profesora że w tej macy jest tyle chrześcijańskiej krwi co w pańskich żyłach.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to przede wszystkim piękne dzieło sztuki, a nie każdy umie, czy chce mu się czytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma to jak rozum i dobra wola zaćmione obsesjami..... Przypadek AM ma się do przypadku BS i przypadku opisywanego - jak flota Putina w basenie M. Śródziemnego do basenu przy szpitalnym łóżku i do USS Ronald Reagan na M. Południowochińskim. ....Uspokajam, że krucjaty nie wypowiadam, bruździł nie będę - jestem tu po raz ostatni, nie z powodów partyjnych, a szermowania przez szanownego tego sortu "analogiami", że niedługo, jeśli trend się utrzyma, to AM pojawi się w kontekście trybularza, ...bo kopcił fajkę za młodu.

  OdpowiedzUsuń