poniedziałek, 20 lutego 2017

Którzy biskupi odprawiają Mszę w Polsce po Summorum Pontificum ?

Strona Unacum.pl umieściła zestawienie dotyczące uczestnictwa biskupów rzymskokatolickich we Mszach celebrowanych w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego w latach 2007 – 2017. Biegnie już dziesiąty rok od wejścia w życie Summorum Pontificum, statystyki jednak dalekie od imponujących.

Pozwolę sobie pominąć samo uczestnictwo we Mszy, choćby i połączone z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Wyliczmy, ilu biskupów zechciało nauczyć się naszego rytu i w nim celebrować!

Po razie uczynili to: kard. Rajmund Burke (USA/ Zakon Maltański/ Guam), bp Wacław Depo, bp Albin Małysiak (R+I+P), bp Grzegorz Balcerek, abp Józef Życiński (R+I+P), bp Andrzej Dziuba, abp Marian Gołębiewski, bp Paweł Cieślik oraz hierarchowie celebrujący podczas tradycjonalistycznego Iuventutem 2016, imprezy towarzyszącej wycieczce Franciszka do Polski: abp Dawid Macaire O.P. (Martynika); bp Marek Aillet (Francja); bp Dominik Rey (Francja); abp Diarmuid Martin (Irlandia) oraz bp Robert J. McManus (USA). I wszyscy oni zajmują ex aequo medalową trzecią pozycję.

Srebrny medal i drugie miejsce należy do JE bpa Tadeusza Pieronka, który odprawił Mszę trydencką aż dwa razy, raz udzielając sakramentu bierzmowania, raz udzielając święceń kapłańskich. Nie jest to oczywiście winą Biskupa Tadeusza, że wyświęcony przez niego kapłan (pierwszy kapłan wyświęcony w Polsce, w Kosciele katolickim, od czasu posoborowej rewolucji) nie pełni już swoich funkcyj oraz można o nim mówić wyłącznie w pejoratywach. Tak wyszło.

Wreszcie, złoty medal za sześć celebracyj w KRR przynależy się czcigodnemu Biskupowi Atanazemu Schneiderowi z Kazachstanu. Czy trzeba coś dodawać do tej wyliczanki?Może tylko to, że poza klasyfikacją znaleźli się biskupi celebrujący w Polsce w ostatniej dekadzie, lecz niekorzystający z Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI. Mam tu na myśli Ich Ekscelencje: Bernarda Fellay’a, Alfonsa de Galarreta, Bernarda Tissiera de Mallerais oraz Ryszarda Williamsona i Donalda Sanborna. Gdyby ich sklasyfikować, każdy z nich walczyłby z Msgr. Schneiderem o palmę pierwszeństwa.

Swój szyderczo – cyniczny wpis zakończę pytaniem do Czytelników: a może ktoś z Państwa zechciałby „sklasyfikować” ww. biskupów? Czy nie pominąłem aby jakiegoś nazwiska?

19 komentarzy:

 1. Polak? Na zdjęciu akurat jest niemiecki biskup z ...Kazachstanu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce. Niekoniecznie Polacy. Daj nam Boże takich Niemców w Polsce.

   Usuń
  2. Oddam 20 dowolnych członków KEP za Niemca, bpa Schneidera. Tak jak oddałbym dowolnych 20 zawodników ekstraklasy za Roberta Lewandowskiego ;)

   Usuń
  3. Lektura Summorum Pontificum i listu do biskupów nie pozostawiała żadnych wątpliwości od samego początku: to miał być rezerwat. I jest rezerwat. A Indianie znaleźli się w ewidencji.

   Usuń
 2. Paru biskupów odprawia po kryjomu. Szkoda, że się kryją, ale koledzy KEPscy zamęczyliby ich...

  OdpowiedzUsuń
 3. W Kaliszu bp Łukasz Buzun raz popełnił bierzmowanie link

  OdpowiedzUsuń
 4. JE Ksiądz Biskup Michał Janocha udzielił Sakramentu Bierzmowania. Wiem bom sam widział!

  jwk

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie w Pl co prawda, I nie polski bp, ale jeden bp udzielil bierzmowania, ale zakazal dzielenia sie tym w sieci. Kto wie moze jest wiecej takich sytuacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest też "zapis" na informacje dotyczące poprawiania posoborowych chrztów. Bo tak naprawdę nie wiadomo, co robić, by było prawilnie. Uzupełniać egzorcyzmy? Chrzcić sub conditione?

   Usuń
 6. Czcigodny Krusejderze
  Swego czasu usłyszałem od "katolika objawowego" (wedle naszej terminologii z "Antysocjala") że w sytuacji awaryjnej dziecko może ochrzcić każdy człowiek, a więc nawet i niewierzący, udzielając "chrztu z wody". Przewertowałem Kodeks Prawa Kanonicznego i upewniłem się że to prawda. Jednocześnie wyczytałem tam że w późniejszym terminie należy już w kościele dokonać dalszych czynności liturgicznych, niejako "uzupełniających" ten już mający moc prawną sakrament. Czy Twoja uwaga o "poprawianiu posoborowych chrztów" też oznacza, że chrzest posoborowy również jest prawnie wiążący i tylko elementy liturgii wymagają uzupełnienia o jakieś elementy które "posoborowie" pomija?
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chrzest posoborowy oczywiście jest ważny. Tyle, że po eliminacji egzorcyzmów obecnych w starym rycie, posoborowy chrzest dokonywany przez świeckiego i duchownego istotowo się nie różnią. Powinny być poprawiane, ale nie do końca wiadomo jak.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Padło stwierdzenie: "ale nie do końca wiadomo jak" - czy można prosić o rozwinięcie kwestji? Serdeczności z Wrocławia

   Usuń
 7. Bp Daniel Dolan, Bp Geert Jan Styuer

  OdpowiedzUsuń
 8. bp Jose Antonio Rodríguez

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego biskupa kojarzę tylko z pogrzebu bpa Oravca. I z tego co słyszałem, kręcili się wokół niego dziwni przebierańcy święceni przez brata biskupa Stanisława.

   Usuń
 9. ,,Jutro (28 VI AD 2015, V Niedziela po Zesłaniu Ducha Świetego) o godz. 9.00 , w kaplicy pw. Świetego Krzyża w Grodźcu , J. Exc. X. Bp. Jose Antonio Rodriguez odprawi Mszę Św. i udzieli wiernym Sakramentu Bierzmowania".

  OdpowiedzUsuń
 10. Ks. Bp McManus nie odprawiał Mszy, jedynie siedział w chórze. Szczerze mówiąc, nie dziwię się. Biskupi boją się odprawiać, bo potem ze strony swoich współbraci są stygmatyzowani w mniej lub bardziej wyraźny sposób.

  OdpowiedzUsuń