czwartek, 12 lipca 2018

Nowi przełożeni generalni FSSPX i FSSP

W ostatnich dniach odbyły się wybory władz w dwóch największych i najważniejszych tradycyjnych zgromadzeniach kapłańskich, czyli w Bractwie św. Piusa X oraz w Bractwie św. Piotra.

Miła i ważna dla nas informacja napłynęła z FSSP, gdyż nowym generałem instytutu został nasz rodak ks. Andrzej Komorowski.Ufam, że przyczyni się to do zwiększenia obecności Bractwa w Polsce. Póki co większość Polaków należących do FSSP pełni posługę poza granicami ojczyzny. Przydałoby się odwrócić ten trend oraz zainstalować przynajmniej jeden nowy dom zgromadzenia w naszym kraju.

Natomiast nowym przełożonym Bractwa św. Piusa X został ks. Dawid Pagliarani, który od 2012 r. pełni funkcję rektora seminarium Matki Bożej Współodkupicielki w La Reja (Argentyna).

Do tej pory osoba ks. Pagliaraniego nie była szczególnie dobrze znana w Europie. Można zatem powiedzieć o nim niewiele. Z pewnością cieszy się zaufaniem ustępującego przełożonego FSSPX, JE biskupa Bernarda Fellay’a. Nadto można sądzić, iż wybór ten ma umocnić poprawne relacje Bractwa z Watykanem. Kardynał Bergoglio, zanim przeniósł się w 2013 r. z Buenos Aires do Rzymu, utrzymywał niezłe relacje z miejscowymi piusowcami.Obu czcigodnych księży, Andrzeja Komorowskiego i Dawida Pagliaraniego oraz kierowane przez nich wspólnoty kapłańskie polecajmy opiece Niepokalanej.

8 komentarzy:

 1. Czcigodny Krusejderze
  Jak wiesz, sam będąc chrześcijaninem innej konfesji, katolikom przedsoborowym życzliwie kibicuję. Bo szanuję ludzi którzy swoją wiarę traktują serio i dobrze wiedzą, w co wierzą. Ale zbytnich nadziei na lepsze relacje między FSSPX a Watykanem ze względu na jeszcze argentyńską znajomość ks. Dawida Pagliaraniego z Frankiem Białe Kimono nie mam. Ten ostatni już wtedy mógł w trosce o PR stosować zasadę Bractwu świeczkę i hipermodernistom ogarek. A ostatnio świeczka jest już mikroskopijna a ogarek ogromny.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Neoprezbiter ks.Michał Kołodziej (Fssp) pochodzący z Warszawy został skierowany do Wiednia .

  OdpowiedzUsuń
 3. "można sądzić, iż wybór ten ma umocnić poprawne relacje Bractwa z Watykanem"
  Jest nadzieja, że będziemy mieli z tego dwuwatykanian lefebrysty?
  Pozdrawiam!
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, dlaczego w FSSPX, przez tyle lat nie wyświęcono nowych biskupów? Czyżby obecna hierarchia bała się utraty władzy a może jest posłuszna papieżowi i bez jego zgody nikt w bractwie już tej godności nie dostąpi.

  OdpowiedzUsuń
 5. A po co mieliby święcić kolejnych biskupów?
  Obecnych trzech sobie świetnie radzi i są relatywnie młodzi. Jak zostanie dwóch w wieku emerytalnym, to zaczną się martwić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na będących na pasku modernistycznych heretyków xęży z FSSP nie ma co liczyć niezależnie czy szefuje tam Polak czy nie. Niedawno całym Kościołem zarządzał również Polak...

  OdpowiedzUsuń
 7. X. Rama Coomaraswamy 
  http://www.ultramontes.pl/Sacerdotes_FSSP.htm"
  "Tradycyjnemu kapłanowi, który zasięgał informacji o możliwości przyłączenia się do Bractwa powiedziano ostatnio, że musi podpisać dokumenty stwierdzające, że uznaje wszystkie nauki Vaticanum II i ważność wszystkich nowych sakramentów. Oczywiście on nie mógł tego uczynić.

  I tak mamy oto jasny bezsprzeczny dowód na to, że jest to tylko jeszcze jedna konserwatywna sztuczka posoborowegoKościoła. W dodatku, dodaje to tylko jeszcze więcej chaosu do już istniejącego zamieszania. Oto mamy nie tylko arcybiskupa Lefebvre'a przyjmującego księży wyświęconych w nowych, wysoce wątpliwych rytach święceń kapłańskich, teraz możemy mieć kapłanów Bractwa Św. Piotra wyświęconych w tradycyjnych rytach przez "biskupów", którzy nie posiadają Sukcesji Apostolskiej, ale będą się nam oni prezentować jako księża w sutannach, odprawiający coś dość zbliżonego do tradycyjnego rytu mimo tego, że nie mają żadnej władzy, aby dokonać Konsekracji. Wkrótce świat będzie pełen tradycyjnych kapłanów sprawujących po łacinie nieważne sakramenty!"
  Świetna analiza przewidująca stan obecny: MSZA INDULTOWA STANOWISKO ABP. LEFEBVRE’A – BRACTWO ŚW. PIUSA X  BRACTWO ŚW. PIOTRA  

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobry wykład młodego kapucyna dla kandydatów do kapłaństwa i nie tylko o współcz. Kościele i jego kryzysie:
  youtube.com/watch?v=n2i0Aahp2rg - cz.1
  https://youtu.be/sIYsRLgREUQ -cz.2

  OdpowiedzUsuń