czwartek, 17 lutego 2011

Słówko o apologetyce

Tradycyjnie rozumie się pod pojęciem „apologetyki” dział teologji fundamentalnej uzasadniającej, dlaczego religja katolicka jest jedyną prawdziwą. Zwykle wychodzi się tu od ogółu: objaśnienia pojęć takich jak „religja”, „objawienie”, ”cud” do szczegółu: wskazania, że może istnieć co najwyżej jedna prawdziwa religja i wskazaniu, że jest nią katolicyzm. Istotnemi, stale podnoszonemi przez apologetów zagadnieniami są przymioty Kościoła wymieniane w credo: jedność, świętość, powszechność i apostolskość, które kacerze atakują swe kłamstwa uzasadniając.

U posoborowców apologetyka znajduje się w zaniku. Jest to bowiem nauka skrajnie antyekumeniczna. Jak zatem można byłoby piętnować błędy heretyków, skoro uważa ich się za „braci odłączonych” ?Czem zatem zajmują się posoborowi apologeci ? Na przykładzie ich kluczowej strony internetowej http://www.apologetyka.katolik.pl można stwierdzić, że … niewiele można powiedzieć.

Nie mamy bowiem na stronie głównej żadnego istotnego tekstu odnoszącego się do fundamentów religijności człowieka. W menu walą po oczach dwa punktu: NAUCZANIE KOŚCIOŁA (oczywiście, na pierwszem miejscu Sobór Watykański II) oraz ODNOWA KOŚCIOŁA (m.in. ekumenizm, nowa ewangelizacja, ruchy katolickie). Cała strona jest raczej apologją ku czci Kościoła Posoborowego niż praktyczną pomocą dla osoby poszukującej, pragnącej logicznego i rozumowego wyjaśnienia, czemu katolicyzm objawioną przez Boga religją jest. Dopiero głęboko ukryte w menu są polemiki z tak zwanymi „racjonalistami” tudzież wojenki pomiędzy adeptami odszczepieńczych ruchów posoborowo – katolickich a posoborowcami właściwymi.Jeśli ktoś szuka porad i argumentów klasycznie apologetycznych, nie znajdzie ich na stronie http://www.apologetyka.katolik.pl . Po polsku chyba najwięcej takich artykułów znajduje się na stronie ultramontes. Gorąco polecam lekturę dzieła św. Maksymiljana Marji Kolbego „Dlaczego wierzę” oraz wyszukanie tekstów z zakresu teologji fundamentalnej zawartych w dziale ŚWIADECTWA TRADYCJI PRZECIW WSPÓŁCZESNYM HEREZJOM. Teksty te nie są pisane z pozycyj zwolenników hipotezy sedewakantystycznej, więc są zupełnie "bezpieczne" dla każdego czytelnika. Polecam !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz