poniedziałek, 30 maja 2011

Ks. Piotr Natanek: „Nikt mnie nie nauczył myślenia rzymskiego”

Ksiądz Piotr Natanek staje się swoistą gwiazdą internetu za sprawą kazań, w których potępia w czambuł nowoczesną kulturę i ostrzega przed rozmaitemi zagrożeniami duchowemi. Równocześnie zaś propaguje rozmaite prywatne objawienia, które stają się u niego podstawą wykładu teologicznego. Okrętem flagowym jest wśród nich oczywiście idea intronizacji Chrystusa Króla.

Być może w związku z wielotysięczną publiką filmików takich jak tenkurja archidiecezji krakowskiej wydała kolejne oświadczenie potępiające działalność duszpasterską ks. Natanka, z treścią którego nie mogę się nie zgodzić:

Działalność rozwijana przez ks. Piotra Natanka jest pozbawiona kościelnej aprobaty, a wiele głoszonych przez niego treści jest teologicznie błędnych. Zamiast głosić najważniejszą prawdę o zbawieniu w Jezusie Chrystusie oraz wiernie zachęcać do ufnego korzystania ze źródeł uświęcania, jakie są w Kościele, kapłan ten wyolbrzymia rozmaite zagrożenia, ucieka się do apokaliptycznych wizji, niepotwierdzonych prywatnych objawień, głosi fantazyjne i ocierające się o śmieszność tezy, które mają niewiele wspólnego z autentyczną wiarą katolicką i ze zdrową pobożnością. Kwestionuje przy tym autorytet Pasterzy Kościoła, którzy nie zgadzają się z jego indywidualną, zniekształconą wizją świata i zbawienia.

Dwa dni temu pojawiła się konferencja ks. Natanka nt. modernizmu. Obejrzałem ją z zainteresowaniem, które w trakcie oglądania przeradzało się w smutek i pewne zażenowanie.Mówiąc ściślej, wypowiedź ks. Natanka nie dotyczy ona samego modernizmu potępionego przez św. Piusa X w encyklice Pascendi, lecz encykliki Quanta cura wraz z Syllabusem błędów Piusa IX. Nie będę streszczał treści wystąpienia, bo nie o to chodzi. Ale przewińcie proszę filmik do mniej więcej 53 minuty …

Komentując zdanie Papieża zawarte w encyklice Quanta cura, odnoszące się do błędów potępianych w Syllabusie

Dlatego wszystkie i każde z osobna przewrotne zdanie i naukę, wymienione w tym liście, Naszą powagą apostolską odrzucamy i potępiamy, jak też żądamy i rozkazujemy, aby takie poglądy przez wszystkich synów Kościoła uważane były za odrzucone, napiętnowane i potępione.

ks. Natanek wypowiada następujące słowa:

Byłoby cudownie jakby papież wydał nam dziś taką encyklikę jak Syllabus, abyśmy wiedzieli, po czym chodzimy. Bo my mamy w nauczaniu misz masz. Dopiero w czasie wakacji będę z wami przerabiał zdanie po zdaniu, będziemy szukali interpretacji, bo dla mnie te zdania też są niezrozumiałe, brzmią jak tabula rasa (sic!). Bo też nie jestem wszystkowiedzący. Gdybym nie przygotował się z innych źródeł, to masy rzeczy bym nie zrozumiał. Nikt mnie nie nauczył myślenia rzymskiego, tego nikt mi nie wykładał. A słowa pisane przez Stolicę Apostolską są precyzyjne, wynikają z doświadczenia wieków, no i mają asystencję Ducha Świętego, nie taką jak nad moją głową czy waszą.

Nie mam powodu nie wierzyć tem słowom ks. Natanka. Zauważmy jednak, że wypowiada je kapłan wyświęcony ponad 25 lat temu, mający doktorat i habilitację, będący wieloletnim wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) w Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku. Osoba z taką pozycją naukową i społeczną powinna mieć w małym palcu Syllabus Piusa IX i potrafić prawidłowo go interpretować obudzona o 3 w nocy !! Tymczasem to ponadgodzinne wystąpienie ks. Natanka wskazuje na brak rozumowania systemowego. Po pierwsze, u tego duchownego filozofja, ogólniej: rozum, nie stanowi podstawy dowodzenia, lecz raczej dodatek do innych tez, w które on wierzy – mam tu na myśli np. prywatne objawienia ; po drugie – nie rozumiejąc poszczególnych zdań, ks. Natanek nie widzi ich konsekwencyj w otaczającym go świecie i skupia się na tem, co potrafi dopasować do swoich problemów. Zatem: zanim ks. Natanek mógłby omawiać i analizować cokolwiek, powinien przyswoić sobie właściwą i poprawną metodologię naukową.

Musiałby uznać, sam przed sobą, jak wielu rzeczy nie wie i pod opieką kogoś bardziej doświadczonego uzupełnić braki w wiedzy, którą powinien był nabyć w seminarjum duchownem. Czy ludzka duma pozwoli mu na takie zachowanie ? Z samodzielnego czytania dokumentów i ich opracowań nie wyniknie za wiele dobrego. Bo niewprawny czytelnik nie będzie wiedział, które opracowanie jest dobre, a które popełnił podobny dyletant.

Po obejrzeniu powyższego wykładu zmieniam zdanie o ks. dr. hab. Piotrze Natanku. Do tej pory miałem go za osobę pyszną, uważającą, że zna się na wszystkiem i dlatego wypowiada się o wszystkiem. Teraz widzę w nim na pierwszym planie nieporadnego i zagubionego katolika. Nie neguję, że na pewno ma swoje wady, jak każdy człowiek. Ale kłopoty ks. Natanka wynikają nie ze złej woli, lecz wprost przeciwnie: z faktu, że chce walczyć ze złem. A to, jaki jest, stanowi winę jego profesorów i promotorów. Ktoś mu nadał w swoim czasie magisterjum, licencjat, doktorat i habilitację. Czy dziwią się Państwo, że Papieska Akademia Teologiczna (PAT) w kręgu krakowskich tradycjonalistów dorobiła się pseudonimu „Patologja” ?

17 komentarzy:

 1. Krusejderze, piszesz, że ks. Natanek ma braki, które nie pozwalają mu w pełni zrozumieć dokumentów papieskich oraz, że "z samodzielnego czytania dokumentów i ich opracowań nie wyniknie za wiele dobrego." Więc co mają robić świeccy, którzy na co dzień nie mają styczności z wykładnią tradycyjnej nauki i nie mają odpowiedniego wykształcenia? Idąc dalej można zapytać co z księżmi, którzy "wchodzą" w Tradycję? Znam dwóch takich kapłanów i o ile poznać i zakochać się w tradycyjnej liturgii jest prosto to widzę, że tak jak u x. Natanka, doktrynalnie mają już problem. Chyba rzeczywiście ich także nikt takiego myślenia nie nauczył.

  OdpowiedzUsuń
 2. Stary Niedźwiedź30 maja 2011 21:16

  Czcigodny Krusejderze
  O istnieniu księdza Natanka dowiedziałem się dopiero z Twojego wpisu. Oczywiście nie mam zamiaru wypowiadać się w sprawach dogmatycznych obcej religii. Pozwolę sobie jedynie zauważyć że swego czasu kuria archidiecezji krakowskiej tępiła tak wspaniałego człowieka jak ksiądz Tadeusz Isakowicz - Zaleski którego uważam za sumienie polskiego KRK. I od tej pory w moich oczach reputację tejże kurii psi zjedli.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://pl.gloria.tv/?media=161766 minuta 25/26. To samo ksiądz mówi o swoich przeciwnikach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moi Drodzy, po kolei:
  @Anonimowy: odpowiedzią może być tylko integryzm, pozwalający na systemowe pojmowanie świata. Czyli trzeba poznać podstawy nauczania Kościoła z katechizmu Gasparriego, z Breviarium Fidei. A co zrozumienia Quanta cura czy Syllabusa skorzystać z jednej książki, ale dobrej - "Oni Jego zdetronizowali" abp. Lefebvre'a.
  @Stary Niedźwiedź: poglądy x. Natanka zasługują na potępienie ale nie na sąd kapturowy.
  @Gemini: na tem polega kurjozalność sytuacji - x Natanek sam wie niewiele i jest b. niespójny ale równocześnie może mieć rację co do intencyj swoich przeciwników.
  Pozdrowienia !

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie.
  W pełni się z Tobą zgadzam Krusejder. Czasami oglądam ks. Natanka. Na początku byłem nim zachwycony. Z czasem, gdy zacząłem poznawać dokumenty Kościoła przedsoborowego a także życiorysy i pisma świętych (m.in. św. Jana Bosco, św. J. M. Vianeya, św. Antoniego Pustelnika) zdałem sobie sprawę, że ten kapłan w swej gorliwości zagubił się. Jak sam przyznał, na studiach został zindoktrynowany przez modernistyczną teologię. Swojej "odnowy" nie oparł niestety na mądrości Tradycji, lecz na oślep zaczął szukać potwierdzenia swoich przemyśleń i teorii w m.in. fałszywym lub kontrowersyjnym mistycyzmie (Valtorta, Rivas) propagując jednocześnie fałszywe objawienia (Amsterdam, Medjugorie). Podobnych "kwiatków" jest znacznie więcej. Jednak zaangażowanie ks. Natanka w sprawy wiary, pracowitość oraz odwrót od modernizmu teologicznego oraz odwaga, jest godna podziwu. Postawa tego kapłana (a także wielu innych) powinna pobudzić do dokonania przemyśleń, refleksji i rewizji swoich poglądów wielu naszych hierarchów. Książęta Kościoła powinny w końcu zdjąć różowe okulary i dostrzec stan faktyczny, tj. głęboki kryzys wiary, jego przyczyny, jego owoce i straszne następstwa.
  W obecnych czasach, jak nigdy jeszcze, potrzebny jest ogrom modlitw za Kościół i kapłanów.
  Pozdrawiam.
  Catolikus
  (piszanin.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 6. Krusejder, wiecej pokory i modlitwy,
  z Panem Bogiem

  OdpowiedzUsuń
 7. a do jakiegoż to-czcza(przyznaje)ciekawość mnie zżera-wyznania przynależy czcigodny Stary Niedźwiedź? protestantem jest-że,buddystą czy(horrible dictu)ateuszem vulgo nieznabogiem? pytam nie bez kozery,jako,że w swych komentarzach bywa plus catholique que le pape.

  OdpowiedzUsuń
 8. a wracając do meritum(czyli afery x.Natanka.po wysłuchaniu speechu nt.małego i dużego okultyzmu mam 3 uwagi:
  primo-potwierdza się stara prawda-komizm niezamierzony śmieszy najbardziej(przynajmniej mnie).
  secundo-nie dziwię się reakcji podwawelskich kurialistów. powodem wydania oświadczenia może być proste zażenowanie andronami wyplatanymi przez człowieka nota bene mogącego pochwalić się tytułem naukowym.xiądz dobrodziej chyba za bardzo wziął sobie do serca stary bon mot o diable tkwiącym w szczegółach i dopatruje się śladów czartowskiego pazura nawet w żelu do włosów czy lakierze do paznokci.
  tertio-dla mnie ten mini-wykład o bzdurnych sprawach to kolejny dowód na to,że w dogmatycznym rdzeniu religii monoteistycznych)w praktyce chodzi o "abrahamiczną" trójcę-hudaizm,chrystianizm i islam)tkwi in nuce potencjał nietolerancji i przemocy(zgodnie z zasadą jeden Bóg-jedna prawda-jedna droga do zbawienia),czasami tli się stłumionym ogniem,czasami wybucha gwałtownym płomieniem( i to dosłownie-vide muzułmański motłoch puszczający z dymem koptyjskie świątynie).nie czas i miejsce tu na dociekanie,czemu dziś chrześcijanie są raczej bitymi niż bijącymi(chętnie podyskutuje jakby co).ale ten groźny potencjał skrywa się też w sercu chrześcijaństwa.dowodem na to tacy harcownicy jak nasz kieszonkowy Savonarola(tak czy siak wielkie auto da fe niezbożnych ksiąg mu się marzy.brak tylko biedakowi tzw.mocy sprawczych.kiedy więc afgańscy talibowie mogli pozwolić sobie na wysadzenie w powietrze starożytnych posągów Buddy to polskie talibiątko może tylko nieśmiało poprosić o wyrzucenie figurek tegoż do śmietnika.
  p.s. przepraszam ,jeśli obcesowość mej wypowiedzi obraziła kogoś

  OdpowiedzUsuń
 9. Stary Niedźwiedź1 czerwca 2011 22:15

  @ Anonimowy (wpis z 1 czerwca 2011 19:08 )
  Szanowny Anonimowy
  Aby zaspokoić Twoją ciekawość informuje że jestem wiernym polskiego Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego (bądź łaskaw nie mieszać go do fali bluźnierstw i zbydlęcenia przetaczającej się przez Skandynawię).
  Nie wydaje mi się aby mój wielki szacunek dla księdza Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego można było skomentować iż jestem "plus catholique que le pape". Bo już dla wielu członków Konferencji Episkopatu Polski nie mam szacunku ani za grosz (choćby do dawniej warszawsko - praskiego a teraz gdańskiego "arcybiskupa Flaszki" czy łódzkiego "Arcyziółka").
  Krusejderowi współczuję bowiem uważam że jeśli jakaś "legalna" forma liturgii odpowiada mu bardziej od innej, zwalczanie takowej jest czynem paskudnym. Choć akurat dla mnie sens ma jedynie liturgia w języku narodowym, tak jak to ma miejsce u nas od prawie pięciuset lat.
  Chacun a son gout.
  Kłaniam się.

  OdpowiedzUsuń
 10. @Stary Niedźwiedź
  dziękuje wielce za szybką i konkretną odpowiedź.
  wzmianka o skandynawskich breweriach wskazuje bezspornie,że chodzi o Kościół potocznie luterańskim zwany(mylą mi się notorycznie ewangelicy augsburscy z reformowanymi,niestety).

  co do xiędza Isakowicza-Zalewskiego : szczerze podziwiam jego upór i determinacje w oczyszczaniu kościelnej stajni Augiasza ze stert sb-ckich brudów i fekalii,ale śmiem wątpić w powodzenie tej zbożnej batalii. nec Hercules contra plures. zbyt potężnych ma przeciwników w strukturach eklezjalnych(jedni z nich byli osobiście umoczeni,inni robię to w obawie skandalu lub po prostu dla św.spokoju). dawniej tłukli x.Tadeusza sb-ecy,dziś konfratrzy robią co mogą,by przypiąć mu łatką oszołoma i wariata. tak(po starych koleinach tchórzostwa i podłości) toczy się kościelny światek:(

  OdpowiedzUsuń
 11. Stary Niedźwiedź2 czerwca 2011 19:57

  @Anonimowy
  W największym skrócie:
  Wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (głównie Niemcy i Skandynawia) potocznie zwani są luteranami a członkowie Kościoła Ewangelickiego Reformowanego (Szwajcaria, Holandia, Szkocja) kalwinami. W tych potocznych a zarazem precyzyjniejszych określeniach nie ma niczego niestosownego i nie mamy niczego przeciw ich używaniu. Nasze strony w internecie to Luteranie.pl oraz Kalwini.pl
  Ponieważ zasada "sola Scriptura" jest podstawą zarówno naszego Kościoła jak i braci kalwinów, szwedzkich łobuzów udzielających (uczciwszy Twoje uszy) "homoślubów" i ignorujących potępienie homoseksualizmu zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie uważam za bluźnierców. Tak jak nie można objadać się mięsem i twierdzić że się jest wegetarianinem.
  A księdza Isakowicza-Zaleskiego dodatkowo szanuję i za to że jak to widziałem na filmie, Komunii udziela pod dwoma postaciami, zgodnie z nakazem Chrystusa, bez żadnych późniejszych "wynalazków".
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. trochę mi głupio z powodu mej ignorancji. ale cóż,taki już los mniejszości konfesyjnych w kraju (w praktyce)mono-wyznaniowym :często gęsto tłumaczyć muszą tak rudymentarne kwestie dotyczące ich wiary.
  a propos Skandynawii:słyszałem niegdyś o pastorze(szwedzkim bodajże) gromko deklarującym swój ateizm,a mimo to pozostającym w stanie duchownym.prosta uczciwość(wobec swego sumienia i innych) kazała by w takim przypadku zdać urząd,ale zapewne żal było dobrej synekury...
  pozdrawiam zwrotnie acz równie serdecznie.
  p.s. na wzmiankowane strony już zdążyłem zajrzeć,ale dzięki..

  OdpowiedzUsuń
 13. Stary Niedźwiedź3 czerwca 2011 00:57

  Szanowny Anonimowy
  Twoje pytania ani trochę mnie nie dziwią bowiem w Polsce jest około pół miliona wyznawców prawosławia i łącznie ze 120 tysięcy protestantów.
  Co się tyczy szwedzkich bluźnierców, nic mnie już nie zdziwi po przeczytaniu wywiadu jakiego "biskup Sztokholmu" będąca lesbijką i żyjąca z inną kobietą w "zalegalizowanym związku partnerskim" udzieliła michnikowemu szmatławcowi. Za takie brednie ta "biskup" oblałaby egzamin który polscy piętnastolatkowie muszą zdać przed konfirmacją (przyjęciem w poczet wiernych).
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 14. a jak się sprawy mają z polskimi ewangelikami czcigodny Niedźwiedziu ?
  czy ich również z wolna ogarnia ta fala szaleństwa?
  (jak na razie słyszałem o ordynowaniu na pastora niejakiego Szymona Niemca, ale kościół,który to uczynił to chyba nie jest poważna firma.)
  z pozdrowieniami

  OdpowiedzUsuń
 15. @ Anonimowy
  Szanowny Anonimowy
  Polski KEA oparł się baraniemu zachwytowi wszelkimi możliwymi zboczeniami. Ślub może zawrzeć jedynie kobieta z mężczyzną. Niejaki Szymon Niemiec Sam chyba ogłosił się księdzem (a może nawet biskupem) własnoręcznie stworzonego kościoła. Na plus mogę mu zaliczyć jedynie to że nie próbował nawet zainfekować żadnego z istniejących.
  Naszą ciekaweą rozmowę proponuję kontynuować mailowo aby nie nadużywać cierpliwości Krusejdera. Proponuję abyś wysłał namiar na siebie na skrzynkę mojego blogu antysocjal@op.pl . Poza mną jako adminem nikt postronny nie ma tam wstępu. A ja odeślę Ci mój prywatny adres do korespondencji.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 16. o.k.
  sam mam wrażenie,że zaczynamy wystawiać na próbę cierpliwość gospodarza tej strony(wszak nasza miła konwersacja nijak się ma do "affaire Natanek")

  OdpowiedzUsuń
 17. KRUSAJDER: Po obejrzeniu powyższego wykładu zmieniam zdanie o ks. dr. hab. Piotrze Natanku. Do tej pory miałem go za osobę pyszną, uważającą, że zna się na wszystkiem i dlatego wypowiada się o wszystkiem. Teraz widzę w nim na pierwszym planie nieporadnego i zagubionego katolika.

  Drogi przyjacielu w wierze!
  Taka interpretacja przypomina mi schodzenie "z pieca na łeb". Myślałeś krzywo i myślisz krzywo. Wg mnie, i stawiam taką tezę badawczą, ks. Piotr Natanek jest aktualnie "oczkiem w głowie" zamierzeń Pana Boga. Jeżeli Pan KRUSAJDER skończył podstawówkę, nie powinien wypowiadać się o wiedzy gimnazjalistów. Jeżeli skończył liceum, nie powinien wypowiadać się o 5-cio letnich technikach. Jeżeli skończył studia, nie powinien wypowiadać się o doktorantach. Jeżeli był 5 razy w zastrzeżonych archiwach, oddać teczkę z papierami od profesora, niech nie mówi, że "przetrzepał" półki z archiwaliami.
  Ks. prof. Piotr Natanek mówi językiem zaawansowanego naukowca w sposób taki, aby mogła zrozumieć go moja babcia (4 klasy szkoły powszechnej). Jak porównywałem język teologiczny św. Jana od Krzyża i przekaz mistyków (dotyczy też Agnieszki Jezierskiej), widać od razu, kto się męczy wdrapując na szczyt, a komu darmo dano. Jak mówi Bóg, to nie krzycz od razu, że wszystko rozumiesz, boś głupi. Zadanie, które stoi przed Ks. Piotrem jest podobnego kalibru, jak było zadanie stojące przed Mojrzeszem. Zwiększyła się ilość ludzi na ziemi, polepszyła się ich kondycja fizyczna, niestety procent potępionych względem średniowiecza znowu znacząco wzrósł.
  Przeczytałem fragment "Summy teologicznej" i widzę problem kulturowo-pojęciowy. Mistrz odwołuje się do słów, które w jego czasach były, dla tamtego pokolenia, oczywistością. Słowa dało się przetłumaczyć, ale żeby je rozumieć, trzeba by znać realia życia i sposób pojmowania świata z tamtej epoki. Na szczęście mamy Boga, który chce żyć pośród swego ludu".
  SOLI DEO GLORIA -docent0

  OdpowiedzUsuń