środa, 10 kwietnia 2013

Kupujcie "Rok Boży" !!

W ostatnich tygodniach pojawił się piękny reprint znakomitej książki opracowanej na początku lat 30-tych XX wieku przez x. Franciszka Marlewskiego pt. "ROK BOŻY". Książka ta przedstawia polskie obrzędy i zwyczaje odnoszące się do liturgji Kościoła katolickiego. Bardzo bogato cytowane są wiersze oraz utwory literackie odnoszące się do danego święta lub zwyczaju. Last but not least, zaletą książki jest "niezreformowana" ortografja, mniej więcej zgodna z polszczyzną stosowaną na niniejszym blogu.



Porównując reprint 2go wydania z posiadanym przezemnie oryginałem 1go wydania dostrzegam bardzo niewiele różnic. Format nowej edycji jest minimalnie mniejszy, a książka wydaje się nieco lżejsza. Na okładce dzieła jest pewna "freudowska" pomyłka, nieszkodliwy chochlik drukarski, który większość posiadaczy książki odkryje dopiero po wielu tygodniach posiadania dzieła. Mimo niego nie sądzę, by dorównał mu reprint przygotowany AD 2012 przez Antyk.

Przez kilka ostatnich lat książka była dostępna wyłącznie via allegro uzyskując ceny znacznie powyżej 100 zł. Reprint wydania drugiego kosztuje zaledwie 65 zł w Księgarni Rodziny Katolickiej. Moje zlecenie zostało zrealizowane błyskawicznie i sympatycznie, więc z czystem sumieniem polecam Państwu jej usługi.

Cytowaliśmy już dwukroć na "Młocie" to dzieło, załączając obszerne fragmenty. Oto linki poświęcone Zapustom oraz Trzem Królom.

Chwała Ojcom Dominikanom z klasztoru w Gidlach, którzy doprowadzili do powstania omówionego reprintu.

4 komentarze:

 1. Tak jak w tytule: "Kupujcie Rok Boży!!! To dzieło powinno być w każdej rodzinie, a odnośnie Księgarni Rodziny Katolickiej, takie mam zdanie jak Pan napisał, już dwa razy tam zamawiałam książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wydanie!
  Już kupione. Bardzo dziękuję za informację :)

  OdpowiedzUsuń
 3. posiadam tą książkę z lat 30 i tez uważam ,że powinna byc w każdym domu

  OdpowiedzUsuń