środa, 19 października 2011

"Kremację dopuścił Sobór Watykański II" - twierdzi bp Pieronek

Czego to się człowiek nie dowie od bpa Pieronka ?! Ów emerytowany posoborowy celebryta zajął się właśnie kontestowaniem najnowszych wytycznych Stolicy Świętej w zakresie pochówku zmarłych. Polscy biskupi zniechęcają wiernych do kremacji, zaś bp Tadeusz oznajmia

Kremację dopuścił Sobór Watykański II – wyjaśnia bp Pieronek. – Jest ona zakazana tylko wtedy, gdy jest wyrazem nienawiści do wiary lub niewiary w zmartwychwstanie


Jeśli Sobór Watykański II wypowiadał się na temat kremacji, to winniśmy mieć na ten temat wzmiankę w którejś z soborowych konstytucyj. Może bp Pieronek będzie uprzejmy wskazać nam stosowny dokument, punkt i paragraf ?

Jeśli tego się nie dowiemy, komentarz narzuca się jeden: mówiąc językiem młodzieżowym bp Pieronek ponownie "dał do pieca".


Nawiasem mówiąc, sprowadzenie dyskusji "ad soborum" albo jest przyzwyczajeniem ze starych czasów, podczas których każdą bzdurę usprawiedliwiano "soborem" albo wyszukanym sabotażem przeciw Benedyktowi XVI, że znów sprzeciwia się Soborowi Watykańskiemu II i utrudnia życie zwykłym ludziom.

6 komentarzy:

 1. Biskup stracił chyba kontrolę nad tym co mówi.
  Jak Kościół może zakazać czegokolwiek komuś, kto nienawidzi wiary katolickiej? Może mi ktoś odpowiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
 2. Stary Niedźwiedź20 października 2011 22:15

  Czcigodny Krusejderze
  Wypowiedź tej krynicy postępu na pewno jest bez sensu choćby z z racji tego że ktoś kto odrzuca jakieś nauczanie siłą rzeczy ma w nosie nakazy czy zakazy z niego wynikające. Ale nawet z mojej pozycji kibica biskup Pieronek nie jest człowiekiem którego miałbym za co szanować.
  Czy byłbyś łaskaw lapidarnie powiedzieć jakie są powody negatywnego stosunku do kremacji podaje instrukcja o której wspomniałeś?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szanowny Stary Niedźwiedziu,
  czy chodzi Ci o obecną instrukcję antykremacyjną polskich biskupów, czy o tradycyjne argumenty Kościoła przeciw kremacji ? Ukłony

  OdpowiedzUsuń
 4. Stary Niedźwiedź21 października 2011 11:25

  Czcigodny Krusejderze
  Jeśli argumenty "tradycyjne" są inne niż obecnie oficjalnie obowiązujące lub polscy biskupi spłodzili instrukcję sprzeczną z "oficjalną linią", byłbym wdzięczny za kilka słów o "oficjalnej" i zasygnalizowanie w czym pozostałe się różnią. A jeśli różnice dotyczą spraw trzeciorzędnych bo zasadnicze argumenty są takie same, w zupełności wystarczy mi ta oficjalna.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zacny Stary Niedźwiedziu,
  nie mam jeszcze w ręku lub necie listu KEPu nt kremacji, ale zakładam, że jest ona dopuszczana w pewnych przypadkach a nie jako równoprawna forma pochówku. Tak mówi np. abp Gądecki. Ciekawą katolicką argumentację przeciw kremacji znajdziesz np. tu: http://www.ultramontes.pl/kremacja_ricossa.htm

  A do sprawy kremacji wg KEP wrócimy, jak pojawi się ich dokument. Ukłony

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie. A co z mumifikacją, zamrożeniem, bądź sprawieniem sobie pochówku ala Lenin :)?

  Nie rozumiem tej mody na kremację, szczególnie nachalnego poruszania jej w kazaniach. Myślę, że jeśli komuś nie podoba się tradycyjne wsadzenie do trumny, są znacznie ciekawsze sposoby na pochowanie swojego ciała od samospalenia.

  OdpowiedzUsuń