niedziela, 1 kwietnia 2012

Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski

Wobec fiaska rozmów przeprowadzonych w dniu 15 marca, w dwa tygodnie później - 30 marca br. odbyło się kolejne posiedzenie komisji wspólnej rządu i episkopatu. Gospodarzem spotkania była strona rządowa, a główny temat rozmów stanowiła dyskusja nad dalszą przyszłością funduszu kościelnego.

Minister Michał Boni przeprosił stronę kościelną za niekonsultowane z nią jednostronne wypowiedzi sugerujące likwidację funduszu. W istocie decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte i możliwe jest przyjęcie innego rozwiązania, oznaczającego znaczne zwiększenie dofinansowania funduszu. Minister Boni zaprezentował dokument pt. „Dla dobra Polski i Kościoła” stanowiący podstawę projektowanego ogólnopolskiego systemu emerytalnego oraz poprosił przedstawicieli Kościoła o pogłębioną refleksję oraz poparcie propozycji.

Rząd premiera Tuska doceniając sprawność funkcjonowania Kościoła w Polsce postanowił skopiować obowiązujący w nim model zarządzania i dla dobra społeczeństwa upowszechnić go. Zgodnie z kanonami 401 par. 1 oraz 538 par. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego biskupi i proboszczowie rzymskokatoliccy po ukończeniu 75 roku życia proszą swoich przełożonych (odpowiednio: papieża lub biskupa ordynariusza) o przeniesienie do stanu emerytalnego, a zwierzchnik – przyjmuje prośbę lub odwleka ją w czasie o kilka lat. W myśl propozycji min. Boniego systemem tym zostaliby objęci niezależnie od płci i wyznania wszyscy obywatele RP. Po ukończeniu 75 lat pisaliby oni podanie do wojewody o zgodę na przejście na emeryturę. Osoby piastujące stanowiska kierownicze wnioskowałyby o to do Prezydenta RP.

- Porzućmy wiek emerytalny 65 lat, przestańmy kłócić się o 67 lat. Naśladujmy Kościół katolicki, w którym pracuje się przynajmniej do 75 roku życia. Wykorzystajmy doświadczenie naszych rodaków – apelował minister Boni.


Współprzewodniczący komisji ze strony kościelnej arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poprosił o oszacowanie wzrostu dopłaty do funduszu kościelnego oraz o doprecyzowanie, czy po wprowadzeniu reformy płatnikiem emerytur pozostałby ZUS, czy obowiązek ten spadłby w całości na kurie biskupie. Minister Boni obiecał przedstawić dokładne wyliczenia podczas kolejnego posiedzenia Komisji, zaplanowanego na 12 kwietnia 2012 r.

5 komentarzy:

 1. Dobry wieczór!

  Może jeszcze zaproponują miejsce "asystenta" spowiednika (w konfesjonałach) - dla zasłużonych działaczy prorządowych; np. w ramach regułki: "Ksiądz się posunie (w konfesjonale), posłuchamy spowiedzi kolektywnie"?

  Z poważaniem,

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha,ha,ha.Prima Aprilis

  OdpowiedzUsuń
 3. Czcigodny Krusejderze
  Żart przedni. Ale istnieje realna groźba że MAK Donald potraktuje tę propozycję serio. A wtedy będziemy mieć się z pyszna a Ty będziesz musiał się ukrywać przed zemstą rodaków niczym Salman Rushdie przed talibańskim bydłem.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Teren Jerozolimy jest w około 60% własnością Watykanu, z górą Syjon włącznie.

  Watykan zawsze marzył o stolicy w Jerozolimie oraz odbudowie III Świątyni Salomona. W tym celu papiestwo organizowało krucjaty Zakonu Templariuszy, aby posiąść Syjon - wzgórze święte dla swoich szatańskich celów. Jednak Rzym nigdy nie był w stanie kontrolować w pełni tego świętego miejsca.

  Aby sobie zapewnić taką kontrolę, Rzym utworzył... Islam, który miał zając Jerozolimę oraz oddać ją w ręce papieży. Niestety Islam Jerozolimę zajął, ale wymknął się z pod kontroli Rzymu a nawet zaczął jemu zagrażać [EN]. Zakon Templariuszy także wymknął się z pod kontroli Rzymu i większość Templariuszy brutalnie wymordowano.[EN]

  W roku 1948 powstało państwo Izrael. Taki był plan II WŚ czyli... obie wojny światowe były zaplanowane przez Watykan. Plan ten został opracowany przez Masona Alberta Pike. Więcej w linku (III Wojny Światowe).

  Co jest niezwykłe, pomimo tak olbrzymiej władzy Watykanu, pomimo połączenia sił Syjonizmu, zdobyto Ziemię Obiecaną - Palestynę, ale wzgórze Syjon nigdy nie było i nadal nie jest pod kontrolą Watykanu, pomimo, że Syjon jest własnością Watykanu.

  W roku 1993 w grudniu podpisano tajne porozumienie o przekazaniu Jerozolimy w ręce Watykanu. Całe zdarzenie wymieniono w HARETZ.
  Według porozumienia Watykan przejmuje Jerozolimę w kształcie i granicach z przed roku 1860, czyli cała starożytna Jerozolima została przekazana Watykanowi.

  OdpowiedzUsuń