piątek, 3 czerwca 2016

Czy jest post w dzisiejsze święto?

Aktualna dyscyplina określa brak postu na dzisiejszą Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Można się do tych norm stosować, podobnie jak do pozostałych rozwiązań zgodnych z posoborowym Kodeksem Prawa Kanonicznego z 1983 r.

Warto jednak wspomnieć, że wcześniejsze regulacje postne w przedmiotowym zakresie były inne. Tylko święta nakazane (i to poza Wielkim Postem) znosiły dyscypliny postne.

Święto NSPJ, kończące zlikwidowaną z inicjatywy Bugniniego przez Ojca Świętego Piusa XII oktawę Bożego Ciała, nie zaliczało się do katalogu świąt nakazanych, nawet i w czasach poprzedzających promulgację Kodeksu Prawa Kanonicznego AD 1917.

Przedsoborowa dyscyplina postna była, patrząc z perspektywy współczesnego człowieka, bardzo rygorystyczna. Można zachęcać wiernych, by dla wzrostu pobożności i umartwienia praktykowali jej poszczególne rozwiązania, a więc post eucharystyczny, suche dnie, wigilie czy Wielki Post.Fatalna jest sytuacja, w której w Kościele łacińskim są dwa różne zbiory prawa kanonicznego, różne kalendarze liturgiczne i różne okresy liturgiczne. W dodatku dominujący z tych systemów jest bardzo mocno sprotestantyzowany. Nie ma dobrych rozwiązań ani optymistycznych widoków na przyszłość. Obserwacja pokazuje, iż "reforma reformy" zainicjowana przez Ojca Świętego Benedykta XVI poniosła na każdym swym froncie fiasko. Posoborowie nie reformuje się, nie widać w nim żadnych oznak poprawy. Z drugiej strony, przedśmiertelne podrygi tego układu będą jeszcze długo trwały.

Może jednak warto odmówić sobie dziś steka i kawałka kiełbasy w intencji rozwiązania problemu związanego z opisanym tu chaosem? Zachęcam!

6 komentarzy:

 1. Jak najbardziej, u mnie pościmy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak w każdy piątek u mnie też

  OdpowiedzUsuń
 3. No, ale jak to jest w końcu? Jest uroczystość powinna być radość, czyż nie?
  Z drugiej strony kiedy zadośćuczyniać jak nie w dzień Najświętszego Serca Jezusowego?
  A może złoty środek to post w wigilie uroczystości i świętowanie w dzień następny?

  OdpowiedzUsuń
 4. Staram się praktykować post czterech pór i pościć w wigilie. Ale za to wczoraj świętowałam, dziś również (przeważnie poszczę i w soboty).

  BTW, zastanawiam się, czego jest więcej w ciągu roku - postów czy uroczystości? ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gospa w Medziugorju mówi: - Dzieci nie zdajecie sobie spawy z powagi sytuacji. Pośćcie o chlebie i wodzie w środy i piątki.

  OdpowiedzUsuń