czwartek, 12 lipca 2018

Nowi przełożeni generalni FSSPX i FSSP

W ostatnich dniach odbyły się wybory władz w dwóch największych i najważniejszych tradycyjnych zgromadzeniach kapłańskich, czyli w Bractwie św. Piusa X oraz w Bractwie św. Piotra.

Miła i ważna dla nas informacja napłynęła z FSSP, gdyż nowym generałem instytutu został nasz rodak ks. Andrzej Komorowski.Ufam, że przyczyni się to do zwiększenia obecności Bractwa w Polsce. Póki co większość Polaków należących do FSSP pełni posługę poza granicami ojczyzny. Przydałoby się odwrócić ten trend oraz zainstalować przynajmniej jeden nowy dom zgromadzenia w naszym kraju.

Natomiast nowym przełożonym Bractwa św. Piusa X został ks. Dawid Pagliarani, który od 2012 r. pełni funkcję rektora seminarium Matki Bożej Współodkupicielki w La Reja (Argentyna).

Do tej pory osoba ks. Pagliaraniego nie była szczególnie dobrze znana w Europie. Można zatem powiedzieć o nim niewiele. Z pewnością cieszy się zaufaniem ustępującego przełożonego FSSPX, JE biskupa Bernarda Fellay’a. Nadto można sądzić, iż wybór ten ma umocnić poprawne relacje Bractwa z Watykanem. Kardynał Bergoglio, zanim przeniósł się w 2013 r. z Buenos Aires do Rzymu, utrzymywał niezłe relacje z miejscowymi piusowcami.Obu czcigodnych księży, Andrzeja Komorowskiego i Dawida Pagliaraniego oraz kierowane przez nich wspólnoty kapłańskie polecajmy opiece Niepokalanej.

6 komentarzy:

 1. Czcigodny Krusejderze
  Jak wiesz, sam będąc chrześcijaninem innej konfesji, katolikom przedsoborowym życzliwie kibicuję. Bo szanuję ludzi którzy swoją wiarę traktują serio i dobrze wiedzą, w co wierzą. Ale zbytnich nadziei na lepsze relacje między FSSPX a Watykanem ze względu na jeszcze argentyńską znajomość ks. Dawida Pagliaraniego z Frankiem Białe Kimono nie mam. Ten ostatni już wtedy mógł w trosce o PR stosować zasadę Bractwu świeczkę i hipermodernistom ogarek. A ostatnio świeczka jest już mikroskopijna a ogarek ogromny.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Neoprezbiter ks.Michał Kołodziej (Fssp) pochodzący z Warszawy został skierowany do Wiednia .

  OdpowiedzUsuń
 3. "można sądzić, iż wybór ten ma umocnić poprawne relacje Bractwa z Watykanem"
  Jest nadzieja, że będziemy mieli z tego dwuwatykanian lefebrysty?
  Pozdrawiam!
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, dlaczego w FSSPX, przez tyle lat nie wyświęcono nowych biskupów? Czyżby obecna hierarchia bała się utraty władzy a może jest posłuszna papieżowi i bez jego zgody nikt w bractwie już tej godności nie dostąpi.

  OdpowiedzUsuń
 5. A po co mieliby święcić kolejnych biskupów?
  Obecnych trzech sobie świetnie radzi i są relatywnie młodzi. Jak zostanie dwóch w wieku emerytalnym, to zaczną się martwić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na będących na pasku modernistycznych heretyków xęży z FSSP nie ma co liczyć niezależnie czy szefuje tam Polak czy nie. Niedawno całym Kościołem zarządzał również Polak...

  OdpowiedzUsuń